Img

Účinkující

Ester Janečková

Máme velkou radost, že i v letošním roce se tato charismatická česká herečka, televizní a rozhlasová moderátorka chopí moderování festivalu.

Lenka Dusilová

Lenka Dusilová, šestinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, není zvyklá stagnovat a opakovat se. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény, z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků.

Lenka se stala ikonou odvážného, novátorského popu, která však neztrácí většinové publikum, jež si za léta svého působení vybudovala. V samostatných sólových vystoupeních experimentuje s loop machine, stylovou otevřeností, hráčskou erudicí a rozšířenými nezaměnitelnými vokálními technikami.

Navštívit webovou stránku

Katarzia

Katarzia je autorka textů, muzikantka a zpěvačka. Roku 2012 vydala své debutové album Generácia Y a od té doby pokračuje v psaní slovenských skladeb oslovujících publikum v České a Slovenské republice. Vystudovala filmovou dramaturgii a scénáristiku na VŠMU. Na jaře 2016 vydala své druhé album Agnostika u vydavatelství Slnkorecords, nahrané s legendárními slovenskými muzikanty. V současné době koncertuje s kapelou a pokračuje v práci na nových písních. Vytvořila a nazpívala titulní skladbu k slovenskému celovečernímu filmu Piata loď, který získal cenu na festivalu Berlinale. Žije v Praze.

Navštívit webovou stránku

Romanika

"Naše písně nejsou sladké ani harmonické, jako bývají vymyšlené historky, mají příchuť ulice, bláznovství i snu jako životy těch, kdo se už nechtějí klamat.“

Kritiky i posluchači vysoce ceněná slovenská kapela Romanika Vás svou neotřelou tvorbou i projevem rozhodně nenechá chladnými.

Navštívit webovou stránku

Petr, Veronica a Santiago Vítovi

Petr Vít je absolventem brněnské konzervatoře a pražské AMU, kde studoval u profesorů Arnošta Sádlíka, Marie Hovorkové, Martina Myslivečka, Miloslava Matouška a Štěpána Raka. Na vídeňské Hochschule für Musik und Darstellende Kunst získal roční stipendium ve třídě Konrada Ragossniga.

Od roku 1988 žil v Rakousku, Španělsku a v Jižní Americe. Po úspěších v oblasti klasické kytary začal objevovat zcela jiný hudební svět – umění flamenka. Díky stipendiu španělského ministerstva kultury mohl intenzívně studovat flamenco v Andalusii, kde se jeho původně čtyřměsíční pobyt prodloužil na několik let.

V letech 1998 – 2000 působil jako pedagog v Kolumbii, později ve Španělsku na Escuela Experimental de Música v Granadě.

Petr Vít je producentem filmu “Flamenco a jeho lidé” a dalších dokumentů věnovaných Španělsku a také autorem několika cestovních článků a fotografických výstav zaměřených na iberoamerickou oblast. Jedním z jeho významných počinů jsou nové překlady básní FG Lorca.

Jeho koncertní činnost zahrnuje mnoho žánrů: sólové představení klasické a flamencové kytary, komorní duo s Andreou Priechodskou, sólistkou brněnské opery, world music duo s izraelským bubeníkem Azarem Abou, vystupování se španělskou tanečnicí Virginií Delgado a koncerty latinskoamerické hudby s brazilským houslistou Israelem de Franca nebo koncerty s kytaristou Janem Žáčkem.

Kromě své koncertní a pedagogické činnosti se Petr Vít věnuje skladatelské práci, která zahrnuje kompozice pro sólové nástroje, komorní a scénickou hudbu. Často bývá zván k lektorování na renomovaných mistrovských kurzech a festivalech, sám je pak dramaturgem Festivalu španělské kultury IBERICA (www.iberica.cz).

Na BiGy Festu vystoupí společně se svou dcerou Veronicou (flamencový tanec) a synem Santiagem (hra na cajon), kteří již nyní představují velký potenciál pro flamencovou hudbu.

Navštívit webovou stránku (Petr a Veronica)

Navštívit webovou stránku (Vítovi)

Bulk

Východní tradice i moderna

Kapela Bulk, kterou můžeme znát ještě pod původním názvem JazzBalk, vznikla v roce 2012 pod vedením Petry Kotvové v Praze. Od začátku kapely se jednalo o kombinaci moderních aranží a jazzu s tradičními lidovými písněmi Bosny, Bulharska a Makedonie.

Bulk můžeme znát z festivalů jako RefuFest, FreezeFest, Letiště festival nebo Mladí ladí jazz, představili se také jako support Hindi Zahra v plném Paláci Akropolis na konci listopadu 2015. Frontmankou kapely je krásná a sympatická Tanita Yankova původem z Bulharska, která dokáže výborně interpretovat tradiční lidovky z východu s moderními hudebními prvky.

Navštívit webovou stránku

The High Corporation

Hip hop & Soul

Potkala se dcera pastora s vyznavačem lámaných beatů, přizvali k sobě klasického kytaristu a ctitele spodních frekvencí, přičemž s údivem zjistili, že je pojí společné hudební představy, které se rozhodli přetavit v skutečnost. Usilovně pátrají po nových zvukových barvách, hudebních směrech a způsobech vyjádření. Jejich krédem je vývoj a jejich možnosti jsou v zásadě neomezené, propojí-li se s možnostmi těch, co na ně budou čekat v publiku.

Navštívit webovou stránku

Bert and Friends

Mladá kapela prezentuje geniální skladby a písně Alberta Romanutti, dvacetiletého skladatele a klavíristy, který vytvořil originální tvar na českém hudebním poli. Tato čtyřčlenná hudební skupina se zaměřuje na nekonečnost a rozmanitost hudebního vyjádření a vytváři tak u posluchačů nové pocity a energie, se kterými se málokdy v životě člověk setká. Svou vášní, žánrovou pestrostí a prvky humoru je otevřena všem posluchačům a její zvuk je díky osobitosti a stylové odlišnosti každého člena velmi barevný a vytváří tak zajímavou fůzi převážně jazzu, rocku, vážné hudby a popu.

Navštívit webovou stránku

František a Věra Kroščenovi

Manželé Kroščenovi jsou představiteli romské muziky v celé její šíři. Multiinstrumentalista František a jeho žena Věra, která je znamenitou tanečnicí romských tanců, pochází z Prahy. Oba dva působí jako asistenti učitele na základní škole, v jejímž rámci Věra vede známý taneční soubor Cigáni jdou do nebe. Pro své hudební nadání a nezaměnitelný projev jsou zváni k vystupování nejen v Praze, ale stali se dnes již tradičními hosty festivalu španělské kultury Iberica v Brně.

Jay Delver

Jay Delver je brněnská kapela hrající svěží klavírní pop funk s jemnými prvky jazzu a rocku. V létě 2015 vydala třískladbové EP, které získalo pozitivní ohlasy jak mezi fanoušky, tak i mezi odbornou veřejností, a na které momentálně navazuje sérií koncertů. Jay Delver vám nabízí příjemné spojení mezi popovými melodickými linkami a pořádnou dávkou funk-jazzového groovu.

Navštívit webovou stránku

Paleta Band

Kapela PALETA BAND se zpěvákem Jaroslavem Zikou vznikla ze spontánního muzicírování na schodech u řeky Svitavy. Její repertoár sahá od vlastní tvorby a folku po jazzové standardy. Paleta Band se třetí rok věnuje charitativním koncertům pro seniory a zdravotně postižené klienty v regionu.

Navštívit webovou stránku

Duo Devils

Po loňském úspěchu opět ďábelská dvojka v akci!

Dj AMMA aka ÁMA BASS SHERIFF

První reggae párty pořádal už před více než 13 lety a posledních 10 let na nich i hrává. Za tu dobu se potkal na pódiu s celou špičkou české scény i se spoustou zahraničních umělců. Zahrál si na všech zásadních akcích a festivalech po celé ČR. Samosebou se byl i mrknout na Jamajce, odkud si přivezl pár desítek 7“ desek a zážitek z návštěvy kultovního STUDIO ONE. Těšit se od něj můžete na poctivou selekci reggae, okořeněnou nějakým tím mash-upem a originálním dubplatem.

Navštívit webovou stránku (Soundclound)

Navštívit webovou stránku (Facebook)

DJ Flower

V roce 2000 zahrál poprvé pro hrstku publika z gramofonu taneční house music a od té doby ho láska k tomuto žánru neopustila. Po nesmělých začátcích v brněnských klubech se pomalu prokousával do podvědomí taneční klubové scény a za dj pult se postavil v mnoha brněnských a moravských klubech po boku zvučných jmen. Na jeho vinylech najdeme jak veselý vokální house, tak deep house soul, na kulturních akcích mimo klub rád pouští chill a jazzy house, v poslední době se rád vrací ke kořenům house music a syrovému discu. Mezi jeho oblíbené producenty a projekty patří Johnny Corporate, Jt Donaldson, Stacy Kidd, Discokris, King Britt, Tommy Largo, Inland Knights, Swirl People, Go Go Bizkitt, Hott 22 a spousta dalších ...

DJ Jah-li

Oblíbený DJ a zasloužilý člen LTW crew a Wake up crew, libující si zejména ve stylech dubstep a dnb (od reggae jungle až k neurofunku). Je známý svými čistými mixy a energickými sety. Stejně jako loni zahraje společně s DJ BaD pGm pod názvem crew Digital Terrorists.

DJ Karel Suchna & Jan Kleger

Karel Suchna

Hraní svých oblíbených tracků se věnuje již od roku 2006, kdy po absolvování „DJ školy“ u DJ Orbitha se začala odehrávat pestrá série povedených soukromých večírků pro přátele, na kterých bylo převážně reprodukováno elektro, techno a tech-house. Největší prostor v jeho setech však dostává syrové electro oblíbených producentů. Nezapomíná ale i na uhlazenější styly, které vždy rád obohatí deskami se silnými chytlavými vokály. S oblibou vystupuje s DJ Janem Klegrem, kdy společně poutavě posouvají svoje sety prostřednictvím odlišného citu ve výběru desek.

Jak Kleger

K hraní se dostal díky Karlu Suchnovi, kdy se na soukromých večírcích nechaly hrát několikahodinové back to back sety, které vyústily ve společné i sólo hraní na několika oficiálních akcích po okrese Blansko. S oblibou hraje melodičtější techno či progressive. Nenechává však své posluchače ukolébávat monotónním rytmem díky pečlivému výběru produkce. Hraní obohacuje spoustou poutavých ploch, které zanechávají dojem neustálého vývoje jeho setů. Společné back to back hraní s Karlem jsou velice různobarevnou směsicí stylů s neopakovatelným a vždy unikátním příběhem.

Louis de Fumés aka mc Kyra

Odchovanec brněnsko-pražského undergroundu se rapu věnuje už zhruba od roku 2002/2003. Předtím se věnoval své recesistické folk punkové kapele Vyznavači liščích ohonů, se kterou obrážel lokální porty a vnášel svěžího ducha do zatuchlého folkařského prostředí. Za již zhruba 13 let, kdy se více či méně věnuje hudbě, spolupracoval se spoustou skvělých, převážně pražských muzikantů, kapel a djs. Namátkou kapely: Spaceformers, Takin Off, StephunkT live, Wrgha powu orchestr, Atomic gigolo, Whitestars. Se svou tehdejší kapelou UNCLES and PAPAS se objevil v ČSMT 2011, kde se dostali až do bratislavského semifinále, kde zanechali velmi dobrý dojem.

V současnosti se věnuje pouze své vlastní tvorbě v kapele Papa Fuma’s Gang Band. Na festivalu se představí ve své oblíbené disciplíně freestyle rapu, jako ambasador open mic session

Metaculture, z.s.

Spolek Metaculture nabízí aktivity/besedy zejména pro studenty, zaměřené na tato témata (spadající pod multikulturní výchovu): xenofobie, rasismus, extremismus, neonacismus, antisemitismus, bezdomovectví, dobrovolnictví, svět islámu, vztah Čechů a romské minority, nucená prostituce, život v chudobě třetího světě (Indie, Afrika, atd.).

Tyto multikulturní výukové programy mají za cíl studenty upozornit na úskalí černobílého vnímání světa, podpořit vstřícnost při setkávání se s odlišnostmi a otevřít prostor mnohdy ožehavým tématům, jako je rozpor v otázce islámského náboženství, vnímaní romské menšiny majoritou, osobní postoj k lidem na společenském dně, hodnotový žebříček dětí z třetího světa, atd.

Navštívit webovou stránku

VIDA! science centrum

Brněnský zábavní vědecký park VIDA! přináší zážitek pro celou rodinu. V bývalém pavilonu D brněnského výstaviště najdete na ploše téměř 5000 m2 přes 150 interaktivních exponátů! Zemětřesná deska, oceán v lahvi, kolo na laně, rotující místnost, obří srdce, tornádo – to vše jsou ukázky exponátů, které si mohou návštěvníci vyzkoušet a lépe tak porozumět světu kolem nás.

Zábavní vědecký park VIDA! nabízí kromě unikátní interaktivní expozice a speciálních programů pro školy i nezapomenutelné science show – na letošním festivalu představí show Tajemné barvy.

Zábavní vědecký park VIDA! provozuje Moravian Science Centre Brno, příspěvková organizace Jihomoravského kraje. Na provoz přispívá také statutární město Brno.

Navštívit webovou stránku